
Палац Гіжицьких (Брага)
1876 р. — 1917-18 рр.
Палац Гіжицьких у селі Брага, що на Хмельниччині, сьогодні забутий, як і багато інших аристократичних резиденцій минулих століть. Від цієї величної будівлі, яка колись вражала своєю красою та архітектурною витонченістю, до наших днів не залишилося нічого.
Те, що зберегло пам'ять про палац, — це одне старовинне фото, яке служить єдиним візуальним свідченням його існування.
МИНУЛЕ

З 1848 року до ХХ століття село Брага перебувало у власності Гіжицьких.
Палац був споруджений коштом Вацлава Гіжицького у 1876 році.
Палац був розташований посередині величезного парку на лівому березі річки Дністер. З палацу був чудовий вигляд на Хотинську фортецю. В парку знаходилися гетьманські вали.
До маєтку належало 600 га землі. На території маєтку був розташований великий тартак та єдина на Поділлі фабрика ефірних олій.
Усі ці будівлі та панський маєток були знищені більшовиками в 1917-18 рр.
Внаслідок поразки визвольних змагань на початку XX століття, село було надовго окуповане російсько-більшовицькими загарбниками. Радянська окупація принесла колективізацію та розкуркулення, селяни зазнали репресій, а в 1932–1933 роках пережили сталінський Голодомор, й по закінченню Другої світової війни у 1946—1947 роках вчергове пережили голод.
В 1981 році почалось заповнення басейну Дністра водою, яке тривало шість років, внаслідок цього частина села Брага затоплена в долині річки Дністер.
СУЧАСНІСТЬ
Село Брага лежить у межах національного природного парку «Подільські Товтри».
Зараз найцікавішою деталлю, що приваблює туристів у село є незвичний вид на Хотинську фортецю з іншого берега Дністра. Якщо ви були раніше у фортеці, але хочете побачити її без необхідності стикатися з великою кількістю туристів, то можете відвідати Брагу.


До того ж, тут є й свої цікаві пам'ятки. Серед них стародавній польський цвинтар із красивим мавзолеєм Жебрівських та Миколаївська церква (збудована у 1801 році).


Також тут розташовані залишки валів Олександрівського укріплення. Колись воно було потужною земляною оборонною спорудою, що складалася з чотирьох бастіонів та равеліну. Однак нині вали частково розорані.