Втрачений палац в Антонінах: минула велич архітектурної перлини Поділля 

 друга половина XVIII — початок XX століття

Серед численних пам'яток, які прикрашали Хмельниччину, палац у Антонінах, на жаль, залишився лише в спогадах і архівних фотографіях. Ця унікальна будівля, яка належала відомому магнатському роду Потоцьких, була однією з найрозкішніших резиденцій на Поділлі. Її знищення стало великою втратою для культурної спадщини регіону.



МИНУЛЕ


Караван зі Сходу перед палацом у 1907 році
Караван зі Сходу перед палацом у 1907 році

Декілька архівних світлин Антонін з часопису "Wieś Ilustrowana", 1911 рік (з сайту ВВС NEWS Україна):


У другій половині ХІХ століття Антоніни перейшли у власність Потоцьких. Під кінець ХІХ століття Юзеф Миколай Потоцький ініціював перебудову давнього палацу в необароковому стилі. Це суттєво змінило образ усього маєтку. У 1897 році зупинилися на проекті тоді відомого і шанованого французького архітектора Франсуа Арво, який оселився у Варшаві і працював на замовлення різних магнатів. 

Проект Арво полягав в архітектурному врівноваженні комплексу споруд. Прибудову здійснили у правій частині комплексу. Для симетрії підвищили також лівий корпус, перебудували дах усього маєтку, реставрували бібліотечний корпус, стіни всередині оббили шовком. Завезли нові меблі з Англії. Розширили передпалацовий майдан, для чого довелося перенести громадську дорогу, що проходила поруч. 

У 1900 році маєток оточили новим парканом з чавунними вставками між мурованих стовпчиків з новою в'їзною брамою висотою 10 метрів. Паркан оздобили ліпниною з маскаронами, вазами, гербовими щитами Сангушків, Потоцьких і близьких до них родів та іншими декоративними елементами. 

Після цих робіт антонінський палац став направду величезною представницькою резиденцією Потоцьких. 

Але в 1905-1908 роках весь комплекс у чергове перебудували і надали ознак необароко. Автором ідеї став віденський архітектор Фердинанд Фелнер. 

Повній заміні підлягала головна вхідна частина комплексу. На її місці збудували дуже привабливих форм і обрисів двоповерховий корпус, який нагадував дух віденської забудови ХІХ століття. Над вхідними арками вивищувався балкон, вихід на який відбувався з другого поверху. Корпус накрили мансардним дахом, прикрасили бароковим декором. Знову перебудували дах усіх споруд, щоб комплекс виглядав гармонійно. 

Відповідної зміни зазнав декор інтер'єру. Його прикрашали пишно оздоблені каміни, дерев'яні різьблені сходи, ліпний декор стель і стін. Про щедру колекцію порцеляни, позолоченого і кришатлевого посуду, мармурових виробів і говорити не доводиться. На стінах висіли портрети представників роду Потоцьких, а також великі картини відомих європейських малярів. Була окрема колекція опудал звірів, впольованих в Африці. Головний зал палацу наповнили меблями у стилі рококо. Стіни різних кімнат були оббиті дорогими позолоченими тканинами, шовком тощо.

Бібліотека розміщувалася у двох залах і налічувала 20 тисяч томів. Особлива частина книгозбірні – 1500 витончених цінних видань, що були однією з кращих подібних колекцій в усій імперії. Окремо виділялася збірка старих рідкісних англійських, французьких, італійських та польських гравюр. Пишалися власники колекцією перських диванів, турецьких гобеленів. Окремо оберігали збірку меблів і речей з корецького і заславського замків. Внутрішнє оздоблення палацу Потоцьких в Антонінах мало високу мистецьку вартість й історичну цінність. 

Важко повірити, але це фото було зроблене у 1907 році в Антонінах, зараз маловідомому і невеликому селі на Хмельниччині, що раніше було культурним центром.

Цей населений пункт від XVI ст. був відомий як Голодьки, належав родині Острозьких, Заславських, Любомирських, Сангушків. Останніми власниками були Потоцькі. 

У 1760-х роках Барбара Уршуля Сангушкова, власниця села Голодьки, передала його в довгострокове користування регенту коронної канцелярії Ігнацію Мальчевському, чоловіку її сестри АнтоніниВін звів родинний маєток, що складався з декількох двоповерхових будівель, заклав парк і переназвав село на честь своєї дружини.

Головною окрасою і тим, що насправді прославило маєток Сангушків, був парк, в якому росло дуже багато рідкісних екзотичних рослин, тут налічували близько 3500 видів квітів, кущів і дерев.

На початку ХІХ століття двір трохи перебудували. З'явилася каплиця з великим куполом та кілька додаткових невеликих споруд, серед яких китайський павільйон, стайні для коней, корпус під бібліотеку.   


Граф Юзеф Потоцький. Акварель Ж. Фалата. Часопис "Wieś Ilustrowana". 1911 рік.
Граф Юзеф Потоцький. Акварель Ж. Фалата. Часопис "Wieś Ilustrowana". 1911 рік.

«Антонінський палац був надзвичайно доглянутим і вважався найкращою резиденцією на тодішніх кресах», – наголошує експертка Оксана Лобко у Файному подкасті.


Зображення з книги Романа Афтаназі "Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej" (з сайту "Хроніки Любарта"):


У 1919 році більшовики спалили палац. Маєток горів кілька днів. На його місці зараз футбольне поле.


Автори проєкту "Українські палаци. Золота доба" по архівних документах і фотографіях відтворили вигляд палацу і створили унікальну 3D-модель.

3D-модель палацу
3D-модель палацу

Цікаві факти:

Антоніни. Приготування до полювання, 1911 р. (світлина з книги "Незнане Поділля" Сергія Єсюніна)
Антоніни. Приготування до полювання, 1911 р. (світлина з книги "Незнане Поділля" Сергія Єсюніна)

1. На початку 20 століття мисливці-аристократи щороку збиралися в Антонінах. Тут з десятками гончих псів, на породистих скакунах проходили полювання par force. Їхнім господарем був Юзеф Потоцький. (Par force - національний вид спорту в Англії).

2. Граф Потоцький був майстром волинських par force протягом 25 років поспіль. 

3. У 1901 році табун Потоцького нараховував з-поміж інших 109 арабських коней.

4. Череп коня Сковроника з Антонін зараз зберігається в Національному британському музеї в Лондоні. Це був взірцевий жеребець з ідеальними характеристиками і пропорціями тіла.

5. У лісі, на території площею шість тисяч гектарів, Потоцький облаштував найбільший на континенті парк-звіринець. Тут, окрім мисливської дичини, розводили тварин, що не проживали в умовах європейського клімату, досліджували процеси їхньої акліматизації. Тут гуляли верблюди та американські страуси.

6. При Потоцькому Антоніни не були ані містечком, ані селом, а швидше бізнес-центром. Тут проживали адміністратори, аграрії, спеціалісти, що керували цукровнями графа. Працювали пошта, телеграф, телефон, була електростанція, лікарня, пожежна охорона.

7. Влітку 1911 року під час сенсаційної авіамандрівки Волинню в Антонінах приземлився Емануель Малинський. Він гостював у графа два дні. 

8. Потоцький першим на території краю придбав автомобіль. У 1913 році в нього в Антонінах було вже 9 машин кращих європеських фірм. І це в ті роки, коли автомобілі коштували величезних грошей, а їх кількість, наприклад, у Проскурові не перевищувала двох десятків.

9. Натішившись своїми автомобілями, Потоцький захопився літаками настільки, що збудував власний аеродром.


СУЧАСНІСТЬ


Головні ворота палацу
Головні ворота палацу
Колона з гербом
Колона з гербом

Зараз Антоніни - невелике село в Хмельницькій області, де про минулу велич мало що нагадує.

Від колишнього маєтку Потоцьких збереглися лише колишні стайні та гараж, парадна брама, колони огорожі з гербами і кілька службових вілл, зведених на зламі ХІХ і ХХ століть, що будувались для управляючого, водіїв, ветеринара та інших. На жаль, зараз вони у занедбаному стані.

Колишні стайні
Колишні стайні

Додаткові матеріали

Файний подкаст

Детальніше про Антонінський палац розповідає Оксана Лобко, кандидатка історичних наук, фахівчиня з іконографії, колекцій та історії родини Потоцьких, дослідниця подільських маєтностей польської шляхти.
У випуску йдеться про:
– аристократичні родини, які розбудовували маєток
– унікальну архітектуру Антонінського палацу
– екзотичні рослини та тварини, що мешкали на території комплексу
– цікаві історичні відомості від експертки випуску Оксани Лобко 

Команда дослідника історії Акіма Галімова відтворює зруйновані українські палаци у 3D. Цей проєкт - шанс подивитися на те, якими були ці унікальні споруди колись і дізнатися їхню історію. В цьому епізоді буде відтворено вже не існуючий палац Потоцьких в Антонінах, Хмельницька область. 

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати