Палац і замок в Рихті

1507 р. - перша половина ХХ ст.

Замок у селі Рихта, що в Кам'янець-Подільському районі, колись був важливим оборонним та адміністративним осередком регіону, ставав свідком численних історичних подій, проте, на жаль, не зберігся до наших днів. 



МИНУЛЕ


План замку. З чотиритомника "Памятники градостроительства и архитектуры УССР": 

План замку. З чотиритомника "Памятники градостроительства и архитектуры УССР".
План замку. З чотиритомника "Памятники градостроительства и архитектуры УССР".

Під час однієї з реконструкцій майстрами була знайдена табличка, згідно з якою вважають, що будівля замку почалася в 1507 році. В ті часи, землями володіли шляхтичі польського походження Лянцкоронські. Імовірно їм і належить ідея звести замок.

Замок був побудований прямокутної форми з 4-ма п'ятигранними вежами. Нині від замку залишилися тільки башти із залишками оборонних мурів. Краще збереглась пізня, північна башта. В плані вона прямокутна зі стінами 9×10 м та з невиразно зрізаним південним кутом. Башта двоярусна, накрита невисоким дахом. Товщина кам'яних стін 1,5—1,65 м. Перший ярус перекрито коробковим склепінням, другий має плоске перекриття по балках. В першому та другому ярусах збереглись невеликі бійниці з розширювальними по обидва боки щоками. В західній стіні вбудований камін. Зовнішні стіни зберегли тиньк.

На цій башті був сонячний годинник. Три інші башти належать до першого етапу побудови замку, п'ятигранні в плані з гострими кутами. На їх коротких боках, що виходили в подвір'я замку проходили дерев'яні галереї на консолях, по яких відбувався перехід між оборонними мурами. Вхід на другий ярус був по наріжнім кам'яним сходам уздовж стін. Дахи були шатрові з ґонтовим перекриттям.


малюнок Наполеона Орди
малюнок Наполеона Орди

Протягом двох століть замок служив резиденцією для польської родини Гумецького, яка прославилася протистоянням з турками. У дев'ятнадцятому столітті владу над замком отримали Головинські-Підвисоцькі. Ймовірно, що під час панування Головинських-Подвисоцьких в XIX столітті було розібрано замкові мури та побудовано новий палац, який зображено на малюнку Наполена Орди (1871—1873 рр.). Поруч із палацом було закладено парк, який також не зберігся.

У свій час замок використовували як лікарню. За часів Другої Світової війни, споруда була зруйнована. 

Рихтівський замок, чи, власне кажучи, сам панський маєток, в період 1848 — 1868 років був осередком літературного життя подільських поляків. Володар Рихти пан Головинський, а потім зять його пан Підвисоцький були великими шанувальниками науки та мистецтва. В їх маєтку перебувало чимало художників і літераторів. Є згадка про польського літературного критика, проукраїнської симпатії, Міхала Грабовського; Юзефа Ігнація Крашевського (J.I.Kraszewski) — польського письменника, занесеного до Книги рекордів Гіннеса як найплодовитішого письменника (створив 232 романи у 455 томах); Олександра Верига-Даровського (Weryha Darowski) та ін.

З особливою прискіпливістю збирали вони різноманітні картини, гравюри, рукописи та книги. Костянтин Підвисоцький був письменником, критиком, колекціонером, куратором гімназії в Кам'янці-Подільському. Він зібрав величезну бібліотеку. Але після смерті все мистецьке багатство розійшлось в різні руки, розгубилось. Зокрема, в основу створення відомого тритомника доктора Антонія Ролле «Замки подільські на молдавському прикордонні» була покладена колекція історичних документів з фамільного архіву Підвисоцького. За свідченням Ролле, більшу частину Рихтівської бібліотеки (налічувала понад 12 тисяч томів) і рукописів придбали пан Дзялинський із Курник та Ігель, букініст зі Львова. Колекцію гравюр теж придбав Дзялинський. Решта колекції (картини, портрети, збірки кераміки) розійшлися в різні руки.


Замок у Рихті на старовинних листівках:


СУЧАСНІСТЬ


червоним виділено межі замку
червоним виділено межі замку

Зараз у селі Рихта знаходяться лише руїни чотирьох веж, які колись були частиною Рихтівського замку. Вежі, які збереглися знаходяться в приватних володіннях і використовуються в господарських цілях.

Замок був невеликим за площею, займав довгастий прямокутник, довші боки були по 64 м, вужчі – по 57 м. 

Ще у 1980-х на баштах були оригінальні дахи з ґонтовим покриттям. Зараз - шифером покрита лише одна, в інших покриття немає. Залишків стін також немає, як немає і палацу. Кажуть, колись перед палацом навіть плюскотів ставок. 

Чималий будинок неподалік від східної башти був колись конюшнею, зараз там живуть люди. 

У Другу світову війну в споруді на території замку був штаб власівців. При цьому майже дюжина жителів Рихти переховувалася від нацистів у замкових підвалах за кілька метрів від штабу упродовж двох тижнів. Підвали існують і сьогодні, але вони настільки в поганому стані, що спускатися в них небезпечно, а зміцнювати їх склепіння, справа нікому не потрібна.

Руїни замку в Рихті (світлини Максима Рітуса з сайту):

Старий триповерховий млин і кам'яний міст в Рихті (світлини з сайту):

Додаткові матеріали


Спадщина. Рихти. Замок. Експедиція 2016 року.

Більше світлин сучасного стану замку можете переглянути тут

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати
Ми використовуємо файли cookie для забезпечення належної функціональності й безпеки нашого сайту та зручності у його використанні відвідувачами.

Розширені налаштування

Тут ви можете налаштувати свої преференції щодо файлів cookie. Прийміть або забороніть наступні категорії й збережіть свій вибір.